Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Dersim soykırımı uluslararası alana taşındı

 1937-1938 yıllarında Dersim’de gerçekleştirilen katliam, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) taşındı. UCM’ye 300 sayfalık bir dilekçe ile yapılan başvuruda, aralarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile 12 Eylül darbesinin mimarı Kenan Evren’in de bulunuğu 81 kişinin soykırım suçu ve soykırımı önlemeyi düzenleyen maddeler çerçevesinde yargılanmaları istendi.

 
DEN HAAG- Hollanda’nın Lahey kenti bugün tarihi bir olaya tanık oldu. Dersim'de 75 yıl önce gerçekleştirilen katliam, Uluslar arası Ceza Mahkemesi'ne taşındı.

Dersim 37-38 Soykırım Karşıtı Komitesi ile Dersim’i Yeniden İnşa Cemiyeti, Dersim’de gerçekleştirdiği soykırımdan ötürü Türkiye aleyhine Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) suç duyurusunda bulundu. UCM’ye 300 sayfalık bir dilekçe ile yapılan suç duyrusunda, aralarında Türk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile 12 Eylül faşist darbesinin mimarı Kenan Evren’in de bulunuğu 81 kişinin soykırım suçu ve soykırımı önlemeyi düzenleyen uluslararası ceza hukuku maddeleri çerçevesinde yargılanmaları istendi.

Lahey’de UCM’ye suç duyrusu dilekçesi verilmesinde, aralarında Kongra-Gel Başkanı Remzi Kartal, KNK Başkanı Tahir Kemalizadeh, Dersim’i Yeniden İnşa Cemiyeti’nden yazar Haydar Işık, Dersim 37-38 Soykırım Karşıtı Komitesi Başkanı Ayfer Ber, Demokratik Aleviler Federasyonu adına Hasan İnce, Hollanda Sentörü Düzgün Yıldırım, Yazar Ahmet Kahraman ve Dr. Işık İşcanlı, Av-EG Kon'un da yer aldığı kişi ve kurumlar hazır bulundu.

ABD, Almanya, Hollanda, Belçika ve Türkiye’den çok sayıda avukatın imzasının bulunduğu dilekçe, avukat Erdal Doğan tarafından UCM’ye verildi.

Dilekçe’nin verilmesi ardından avukat Doğan, UCM ana binası önünde destek amaçlı bulunanlar ile basına yönelik kısa açıklamalarda bulundu. Avukat Doğan, UCM’ye sosyolog İsmail Beşikçi’nin özel hazırladığı raporu da içeren 300 sayfalık bir dilekçe ile başvurduklarını belirterek, soykırım suçu ve soykırımı önleme maddeleri çerçevesinde yapılan, bugün itibariyle işleme alınan başvurunun kabul edilmesini beklediklerini söyledi.

SOYKIRIM, ASİMİLASYON DEVAM EDİYOR
Dersim’de gerçekleştirilen soykırımın, 1937-1938 yılı ile sınırlı kalmadığını, bugün Kürt kimliğinin ret ve inkarı, Alevi kimliğinin inkarı temelinde sürdüğünü belirten avukat Doğan, Dersim özgülünde ise 12 Eylül darbesi ile asimilasyon olarak, 1990’lı yıllarda binlerce köyün yakılarak 40 bin kişinin zorla göç ettirilmesi ve yapılan barajlarla sistemli bir şekilde sürdürüldüğünü vurguladı.

ERDOĞAN DAHİL 81 KİŞİNİN YARGILANMASI İSTENDİ
Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam edildiği 17 Kasım tarihine dikkat çekerek, Başbakan Erdoğan’ın 17 Kasım 2011 tarihinde katliam/soykırımdan ötürü ‘özür’ dilediğini belirten Doğan, ancak bu ‘özrün’ üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen bunun hiçbir gereğinin yerine getirilmediğini, aksine katliam/soykırımcı zihniyeti olduğu gibi sürdürmeye devam ettiğine dikkat çekti.

Avukat Doğan, bunun için dilekçede, Dersim soykırımının hala yaşayan tüm sorumluları ile birlikte, bugün bunu devam ettiren aralarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ile 12 Eylül faşist darbenin lideri Kenan Evren’in de bulunduğu toplam 81 kişinin yargılanarak cezalandırılmasını istediklerini kaydetti.

BÜTÜN İNSANLIĞI İLGİLENDİREN BİR SUÇ DUYURUSUDUR
Türkiye’nin Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni imzalamayan, dolayısıyla tanımayan ülkeler arasında bulunduğuna da dikkat çeken Avukat Doğan, ancak söz konusu olan soykırım olduğu için UCM’nin bunu dikkatte almayacağını beklediklerini belirtti. Doğan, “Bu dilekçe Dersim’de uygulanan soykırımla sınırlı değil. Soykırımda kullanılan bombaları veren Almanya’yı ilgilendiriyor. İngiltere, Fransa’yı ilgilendiriyor. Soykırımın üzerinde sürdürüldüğü tüm Kürtleri ilgilendiriyor. Bütün insanlığı ilgilendiriyor” dedi.

‘BURADA SOYKIRIMIN SÜRDÜRÜCÜLERİ YARGILANACAKTIR’
Avukat Erdal Doğan ardından, Dersim 37-38 Soykırım Karşıtı Komitesi Başkanı Ayfer Ber bir konuşma yaptı. “Bugün Kürtler, Aleviler, ezilenler için tarihi bir gündür” diyen Ayfer Ber, Dersim’de soykırımdan geçirilen 100 bin insanın acısını taşımanın kolay olmadığını, ancak takipçisi olmanında büyük bir onur olduğunu söyledi.

CHP eli ile Dersim’de gerçekleştirilen soykırımın bugün AKP eli ile Kürt halkı ve Alevilere karşı sürdürülmeye devam ettiğini vurgulayan Ber, yaptıkları başvuruya dikkat çekerek “Burada soykırımın sürdürücüleri yargılanacaktır. AKP yargılanacaktır” dedi.

Ayfer Ber ayrıca, çalışmalarının bununla sınırlı olmadığını belirterek, yakın zamanda Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi gündemine de taşıyacaklarını sözlerine ekledi.

SOYKIRIMLAR UNUTULMAMALI
Dersim’i Yeniden İnşa Cemiyeti’nden yazar Haydar Işık, soykırımların unutulmasının sıradanlaşmasına neden olacağını belirterek, unutulmaması gerektiğini söyledi. Işık, “Holokostu, Terteleyi, Kürtlere karşı devam ettirilen soykırımı unutanlar, görmezden gelenler, ona destek veriyorlar demektir” dedi.

KARTAL: ULUSLARARASI GÜÇLER SOYKIRIMIN ORTAĞIDIRLAR
Kongra-Gel Başkanı Remzi Kartal, Dersim’de uygulanan soykırımın uluslararası hukuk zeminine taşınmasının Dersim ve Kürtler için önemli bir adım olduğunu söyledi. “Dersim katliamı, soykırımı, tertelesi, uluslararası güçlerin desteği ile gerçekleşmiştir” diyen Kartal, söz konusu uluslararası güçlerin bugün de Türk devletinin Kürtlere karşı sürdürdüğü soykırıma karşı tolerans göstermeyi sürdürdüğünü vurguladı. Kartal, uluslararsı güçlerin katliama karşı direnen Kürt Özgürlük Mücadelesi’ni terörize ederek suç ortaklığı konumlarını sürdürdüklerini kaydetti.

“Bu başvuru, bu çifte standarta karşı, bu katliamların görülmesini sağlamak için önemlidir” diyen Remzi Kartal, ancak devam eden soykırım uygulamasına karşı seferberlik ruhu ile her alanda teşir etme faaliyetlerinin yürütülmesi gerektiğini belirterek, bu yönlü çalışmaların arttırılması çağrısında bulundu.

KNK Başkanı Tahir Kemalizadeh de,“Seyit Rıza’nın, Şeyh Said’in mezarını öpüyorum. Asla unutmayacağız” dedi.

‘ZİHNİYET AYNI ZİHNİYET’
Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu Eş Başkanı Şafak Arabacı, bugün hala ‘en iyi Kürt ölü Kürttür’ zihniyeti ile sokakta, her alanda Kürt halkına karşı soykırımın devam ettiğini söyledi. Türk Başbakan Erdoğan’ın binlerce Kürt tutsağın 68 gün sürdürdüğü açlık grevleri için ‘açlık grevi yok’ diyerek hakaret ettiğini belirten Arabacı, “75 yıl önce katliamı yapan zihniyet aynı zihniyettir. O halde bizim de atalarımızın izinde direnmemiz gerekiyor” diye konuştu.

‘BU SOYKIRIMIN BELGELENMESİDİR’
Yazar Ahmet Kahraman, tarihi bir yürüyüş olarak tanımladığı suç duyurusu için “Bu aynı zamanda soykırımın belgelenmesidir” dedi. Böylelikle Türklerin soykırım suçlaması ile yüz yüze geldiklerini belirten Kahraman, “Buna isyan etmeleri gerekiyor. Ama malesef sesi çıkmıyor” dedi.

UCM’ye yapılan suç duyurusu çalışmasında önemli katkılarda bulunan Dr. Işık İşcanlı, “Atalarımızın yapamadığını yapmaya çalışıyorum” diyerek bundan büyük onur duyduğunu söyledi.

‘UCM’NİN YARGILAMA SÜRECİNİ BAŞLATMASINI BEKLİYORUZ’
Halepçe katliamından sonra UCM’ye Kürtlerin yapmış olduğu ikinci başvuru olduğunu belirten İnce, Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı ilk kez bu düzeyde bir adım atılmasının Kürt halkı açısından çok önemli olduğunu söyledi. Erdoğan’ın Dersim’e ilişkin esasında CHP’ye karşı yaptığı sözde ‘özür’ dilemesinin devlet adına yapıldığına dikkat çeken Hasan İnce, bundan dolayı da UCM’nin dilekçeyi işleme alarak yargılama sürecini başlatmalarını beklediğini söyledi. Hasan İnce, bununla birlikte, benzer girişimlerin de devam edeceğini sözlerine ekledi.
Kaynak:ETHA