Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Bir ülke böyle batırılır

Almanya Vergi Mükellefleri Birliği (BdSt), 119 örnekle halktan alınan milyarlarca Euro’nun nasıl israf edildiğini ortaya koydu.
Almanya Maliye Bakanlığı, ekonomide yavaşlama olacağını söyledi.

Bakanlığın dün yayınladığı raporda, „Almanya’da ekonomik büyümenin yılın geri kalanında, yılın ilk yarısında görülen beklenmedik olumlu gelişmelerle karşılaştırıldığında yavaşlayacak“ ifadeleri kullanıldı. 
Alman Vergi Mükellefleri Birliği (BdSt) ülkedeki ekonominin neden kötüye gittiğini örneklerle ortaya koydu. ‘Almanya’nın Kara Kitabı’nı hazırlayan BdSt, verdiği 119 örnekle yanlış plan ve projelerle milyarca Euro’nun çöpe gittiğini duyurdu. En çarpıcı örnekler Berlin’deki bir türlü hayata geçmeyen Schönefeld Havaalanı ile Hamburg’da dikilen palmiye ağaçları için yapılan israflar oldu.
Bugüne dek açılışı üç kez ertelenen başkentteki Schönefeld Havalimanı maliyetinin 1,7 milyar Euro hesaplandığı belirten BdSt, yanlış plan ve projelerden dolayı maliyeti 4,3 milyara yükseldiğini ancak bu harcamanın 5 milyar Euro’yu geçebileceğini düşünüyor.
Yine sıcak iklimlerin ağacı olan palmiye ağacının Hamburg’a dikilmesi için yapılan harcamalar da dikkat çekiyor. Soğuk iklime sahip olan Hamburg’ta 12 palmiye ağacı için 15 bin Euro harcandı. Halktan alınan vergileri savurmakta Hamburg Belediyesi’nin bir diğer çalışması ise filarmoni orkestrası için inşa ettiği konser salonu. Belediye hazırladığı plan ve projeyle binanın 77 milyon Euro’ya olması bekleniyordu. Ancak şimdiye kadar 323 milyon harcandı yine de konser salonu henüz hazır değil. Konser salonun bitmesi için yine milyonlarca Euro’nun harcanması bekleniyor.

Milyonlar çöpte
Augsburg Büyükşehir Belediyesi de yaklaşık 20 milyon Euro’yu bile bile çöpe attı. Belediye, halka çalıştığını göstermek için dayanaksızlığıyla bilenen Portekiz granitine 19,5 milyon Euro vererek kaldırımları yaptı. Aşırı yağışlara dayanamayan granitler çöpe atıldı yine milyonlarca Euro ödenerek yeni kaldırım taşları alındı.
Bir başka örnek de Schleswig Holstein eyaletindeki Raisdorf Tren İstasyonu’ndaki tuvaletlerde su kullanımı için yapılan harcama. Tuvaletlerde 2009 yılında 1 milyon litre su tüketilirken, bunun 2010 yılında 3,7 milyon litreye yükseldiği görüldü. Ancak eldeki veriler umumi tuvaletlerde yılda ortalama 300 bin litre su kullanıldığını gösteriyor. Bunun üzerine Raisdorf’daki aşırı su sarfiyatını incelemeye karar veren yetkililer, fazladan 17 bin 200 Euro ödenmesine yol açan arızanın iki yıldır bozuk olan hareket sensörlerinden kaynaklandığını belirledi. Saksonya eyaletinde ise Aue Belediyesi’nin faiz takasına dayalı riskli sözleşmeler yapması sonucu ortaya çıkan zarar, vergi mükelleflerine 33 milyon Euro’ya mal oldu.
Offenburg Belediyesi’nin belediyesi de bir havuz için tam 150 bin Euro harcadı.
Aşağı Saksonya eyaletinin Holzminden Belediyesi de çöpleri imha etmek için iki kez para veriyor. Belediye, pahalıya mal olduğu gerekçesiyle çöpünü 2013 yılından itibaren Hammeln yerine Bremen’de imha etmeye karar verdi. Ancak Hammeln’deki çöp imha tesisleriyle yapılmış olan eski sözleşmeyi feshetmekte üç gün geciken belediye, şimdi iki ayrı çöp imha tesisine para ödemek zorunda kalacak. Üç günlük gecikmeye yol açan ihmalin halka fazladan maliyeti ise yüz binlerce Euro’yu bulacak.